logo
Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)

Události

 

 Hlášení NÚ

 

Implementace 2019

 

Aktuálně registrované VLP


Kódy balení VLP

 

Informace pro veterinare

LoginHome Odborné informace Informace pro veterinární lékaře
Informace pro veterinární lékaře PDF Tisk Email

Veterinární lékaři mají důležitou a nezbytnou roli při ochraně zdraví zvířat a jejich pohody, stejně tak při ochraně veřejného zdraví.

Jejich důležitým úkolem je podporovat odpovědné a uvážlivé používání léčiv, rovněž tak navádět k dodržování pravidel správné chovatelské praxe. Měli by vždy předepisovat léčiva po řádném a pečlivém klinickém vyšetření zvířat a zhodnocení všech potřebných laboratorních testů. Chovatele by měli vždy informovat a poučit o správném podávání léčiva zvířeti.

Tato sekce našich webových stránek vznikla s myšlenkou pomoci se poprat se specifickým úskalími veterinární praxe:

  • jak a kdy je třeba v rámci léčby pro použití léčiv postupovat podle kaskády,
  • jak správně postupovat při předepisování léčiv pro koně a správně jejich použití zaznamenat (týká se také možnosti používání látek u koňovitých (nařízení Komise (ES) č. 1950/2006. ve znění nařízení Komise (EU) č. 122/2013))
  • jak využívat pravidla kaskády u potravinových druhů zvířat, v jejichž léčbě lze v kaskádě pracovat pouze s látkami klasifikovanými v příloze 1 nařízení Komise (EU) č. 37/2010 a těmi, které nespadají do působnosti nařízení (ES) č. 470/2009. A také jak se v těchto případech vyhnout zakázaným látkám.
  • odůvodnění vystavení receptu v papírové (dle legislativy "listinné") podobě.

V této části webových stránek bychom chtěli také informovat o problémech spojených s látkami využívanými k léčbě zvířat:

  • jako je např. toxicita nesteroidních protizánětlivých látek (zejména diklofenaku) pro mrchožravé ptáky (hodnocení bylo zaměřeno především na supy).

 

Aktualizováno Pondělí, 29 Leden 2018 16:28